Haber

prof. Hamzaoğlu: Adaylık için başvurdum ama aday değilim

prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Yeşil Sol Parti tarafından İstanbul 2. Bölge 4. sıradan aday gösterildi. Ancak Hamzaoğlu, adaylığın bilgisi dışında gerçekleştiğini belirterek, “Ben aday değilim” dedi.

‘BELGELERİ KULLANILMAMASI ŞARTIYLA KAYDEDİYORUM’

Hamzaoğlu, konuyla ilgili Bianet’e şu yazılı açıklamayı yaptı: “Sayın kamuoyu, 9 Nisan Pazar günü hepinizle aynı zamanda Yeşil Sol Parti listesinden milletvekili adayı olduğumu öğrendim.

Ancak Mart ayında bir HDP yetkilisi bir arkadaşımı aradı ve ‘Milletvekili aday listesinin belirlenmesinde adınızı görüşmek için izin istiyoruz’ talebiyle başlayan sohbetimizi ‘biz yaparız’ kararıyla noktaladık. Partinin çalışmaları tamamlandıktan sonra ikinci bir toplantıda adaylığımı netleştirin’.

Çalışmalar devam ederken, seçim kurulu içinden başka bir parti yetkilisi, adaylık kararı verilirse acele edilmeyeceği gerekçesiyle ‘adaylık başvuru evraklarını’ önceden hazırlamamın uygun olacağını paylaştı. çünkü iş uzun sürebilir. Yetkili arkadaşımızla yapacağım ikinci telefon görüşmesine kadar ’emanet’te kalması ve kullanılmaması şartıyla gerekli belgeleri kendisine teslim ettim.

Ancak ikinci bir görüşme yapılmamasına rağmen Yeşil Sol Parti listesinden YSK’ya adaylık başvurum yapılmış olduğu kabulü ile ancak hiçbir şekilde bilgim/bilgim olmadan adaylık başvurum yapılmıştır. Ama ben aday değilim.

Bugünlerde çok ağır tarihsel ve toplumsal koşullardan geçiyoruz. Başta halklar olmak üzere hayatın her alanında kol kola, omuz omuza hepimiz adına yapacak çok işimiz varken sizleri böyle bir konuda meşgul etmek zorunda kalmış olmanın üzüntüsünü paylaşıyorum. Türkiye’nin emekçileri, kadınları, gençleri, çocukları ve LGBTİ+’ları.

Kürt sorunu başta olmak üzere tüm kimlik sorunlarını demokratik yöntemlerle çözdüğümüz, sınıf mücadelesini hep birlikte büyüttüğümüz günlerin özlemiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

haber-taskent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu