Haber

Fadıl Akgündüz kimdir? Fadıl Akgündüz kaç yaşında, nereli? Fadıl Akgündüz ne iş yapar, mesleği nedir?

Fadıl Akgündüz DSÖ? merak ediliyor. Bayrampaşa’da Caprice Gold ve Maldivler’de Caprice Maldives adlı gayrimenkul projeleriyle 614 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla yargılandı. Fadıl Akgündüz Kendisine verilen ceza bellidir. İstanbul 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Akgündüz’ü 2 bin 504 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı. Yaşanan gelişmenin ardından gündeme gelen Fadıl Akgündüz hakkında soruşturma başlatıldı. Peki, Fadıl Akgündüz kimdir? Fadıl Akgündüz kaç yaşında, nereli? Fadıl Akgündüz ne iş yapar, mesleği nedir?

FADİL AKGÜNDÜZ KİMDİR?

Memet Fadıl Akgündüz (22 Ocak 1956), Türk mühendis, iş adamı ve siyasetçidir. Firmasının adından dolayı Jet Fadıl olarak da bilinmektedir. 22 Ocak 1956’da Siirt’te doğdu. Arap asıllıdır. İlk ve orta öğrenimini Siirt’te tamamladı. 1980 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Devlet Yem Sanayisinde Kontrol Mühendisi olarak 7 yıl çalıştı. 1987 yılında Jet Şoför Kursu açarak iş hayatına atıldı. 1989 yılında Jetpa Holding’in kendisine bağlı ilk şirketini kurdu. Holding bünyesindeki pazarlama şirketi bugüne kadar 700.000 aileye konut, otomobil, elektrikli ev ve ofis gereçleri sattı.

Özel sektör olarak 1998 yılında Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olan JETKONUT’u hayata geçirdi. 1999 yılında 300 milyon Euro’ya mal olan “Türkiye’nin İlk Dünya Otomobil İmza Projesi”ni uluslararası pazara sundu ve 300’den fazla bayilik talebi aldı. dünyanın birçok ülkesi. İmza projesi kapsamında Siirt, Diyarbakır, Batman, Mardin ve Şanlıurfa’da kurulacak beş otomobil fabrikasında yılda 1.250.000 otomobil üretilmesi ve bu fabrika yatırımları ile Güneydoğu Bölgesi’nde 264.000 kişiye istihdam sağlanması planlanıyor. sağlanacak ve yıllık 12 milyar dolarlık ihracat planlanıyor.

1995 yılında dünyanın ilk İslami Otel konsepti ile dünya turizm pazarına sunulan Caprice Hotel, bu konuda 2012 yılında Malezya’da düzenlenen 1. Uluslararası Dünya İslami Turizm Konferansı’nda dünyada ilk 5 Hilal ödülünü almıştır. Avrupa’nın en büyük, dünyanın tek 7 Hilalli oteli olma özelliğine sahip Caprice Gold Bayrampaşa İstanbul projesinde %87 seviyesine ulaşılmış ve Kudüs’ten getirilen Kubbet-üs-Sahra yapı üzerinde taçlandırılmıştır. Jetpa Holding, pazarlama, inşaat, elektronik, medya ve bankacılık gibi sektörlerde faaliyet göstermiştir.

“Almanya’da bazı Türk vatandaşlarını yüksek kâr payı vaadiyle dolandırdığı” iddiasıyla 2003 yılında tutuklu yargılanan Akgündüz, 15 ay sonra tutuksuz yargılanmak üzere kefaletle serbest bırakıldı. Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Fadıl Akgündüz, Kasım 2006’da “nitelikli dolandırıcılık” suçundan 4 yıl 2 ay hapis ve 10 bin 400 TL adli para cezasına çarptırıldı. Yargıtay’a gönderilen cezası 2 yıl sonra usulle bozulan Akgündüz, hakkındaki suçlamalar zaman aşımına uğradığı için bir daha yargılanmadı.

24 Mayıs 2009’da ikinci kez Siirtspor’un Başkanlığına seçildi.[6] . 2 yıl bu görevi sürdüren Akgündüz, başkanlıktan ayrılarak yerine Tanju Çolak’ı getirdi.

“Capricegold Bayrampaşa Projesi” ve “Capricegold Maldives Projesi”nde yatırımcılara verdiği sözü yerine getirmediği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan Akgündüz, hakkında dava açıldığı mahkemece 22 Aralık 2015’te tutuklandı. nitelikli dolandırıcılık”. Akgündüz, 28 Mart 2017’de tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

28 Nisan 2023’te İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Fadıl Akgündüz’ü tacir veya şirket yöneticileri ve kooperatif yöneticileriyle dolandırıcılıktan 2 bin 504 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Siyasi hayat

Mehmet Fadıl Akgündüz, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak seçildi. Siirt ilinde seçimlerin Yüksek Seçim Kurulu tarafından itiraz üzerine iptal edilmesi nedeniyle, 9 Mart 2003 tarihinde yapılan ara seçimde tekrar seçilemedi ve milletvekilliği düşürüldü.

7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde Siirt’ten bağımsız aday olan Akgündüz, aldığı oy sayısına göre milletvekili seçilemedi.

habercayirli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu