Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanlarla iftarda bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Başakşehir’den Klasik Roman İftar Buluşması’na katıldı. Ardından bir konuşma yapan Erdoğan, “Geçmişte Roman vatandaşlarımıza yönelik tüm ayrımcı yaklaşımları reddettik” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Toplumumuzda hastalıklı hareketler hiçbir zaman yer bulmasa da, Romalı kardeşlerimin zaman zaman sorunlarla karşılaştıklarını biliyorum. Irkçı fikirlerin kardeşliğimizi zedelemesine asla izin vermeyeceğiz. Elbette önyargıları kırmak, alışkanlıkları değiştirmek atomu parçalamaktan daha zordur, daha zordur, daha çok zaman alır.

“Yaradandan dolayı” diyerek Yaratanı seviyoruz ve geçmişte Roman vatandaşlarımıza yapılan tüm ayrımcı yaklaşımları geri püskürttük. Roman kardeşlerimize yönelik haksız bakış açısının önüne geçmek için bir adım daha atmış olduk. Romanlarla ilgili bir sıkıntı, sıkıntı varsa hepsini kararlılıkla hallettik. Ayrımcı kelimeleri kaldırarak başladık. Ayrımcılığa uğrayan herkesin hak arama yollarını açtık. Eğitimden sağlığa, istihdamdan sosyal yardıma her alanda Roman kardeşlerimize destek olduk. İçişleri Bakanlığımız bünyesinde Roman Uyum Merkezi açtık.

25 ilin valiliklerinde sesinizin sesi olacak bir koordinatör atayacağız. Kuracağımız müzenin çalışmaları devam ediyor. 8 Nisan’ı Romanlar Günü ilan ederek ülke çapında kutlanmasını sağladık. Bu vesileyle tüm Roman vatandaşlarının Uluslararası Romanlar Günü’nü kutlamak istiyorum. Kalkınma ajanslarımız KOSKEB ve İŞKUR aracılığıyla Roman kardeşlerimizi ticari, mesleki ve ekonomik olarak destekliyoruz. Anaokulundan üniversiteye kadar Roman çocuklarımızla ilgileniyoruz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ihtiyacınız olan her konuda yanınızda. Sosyal konut projelerimizle Roman vatandaşlarımıza huzurlu, çağdaş ve nezih konutlar sunuyoruz. Bugüne kadar 5.133 adet konut, park, bahçe ve spor sahası yaparak Roman kardeşlerimize teslim ettik. Ayrıca 6.700 Roman kardeşimizin evlerini onardık veya yeniden inşa ettirerek kendilerine hediye ettik. Çabalarımızda maalesef muhalefetin eleştirilerine hedef olduk.

Vurguncu dönüşüm iftiralarıyla projelerimizi engellemeye çalıştılar. Hiçbirini ödüllendirmedik. 85 milyonluk tek bir kişinin sağlıksız, sağlam olmayan binalarda yaşamaması bizi memnun etmiyor. A Home For Every Roman hedefiyle bundan sonraki çalışmalarımızı çok daha kararlı bir şekilde yürüteceğiz. Roman vatandaşlarımızın haklarının ve sorunlarının takipçisi olmaya devam edeceğiz. Çocukluğumuzdan bugüne biriz, beraberiz ve kader arkadaşıyız.

Roman kardeşlerimizle büyüdük. Türkiye’nin en sancılı dönemlerine birlikte tanık olduk. Bazen vatanımızda parya muamelesi gördük. Kimimiz inancından dolayı, kimimiz kıyafetinden, kimimiz dış görünüşünden dolayı, dayatılan kalıplara uymadığı için yok sayıldı, dışlandı, adeta ölüme mahkum edildi. Kendileri için hak ettikleri birden fazla şeye bizi layık görmediler. Altından çubuklar gösteren kibir kulelerine asla boyun eğmedik.

Hakkımız olanı almak ve korumak için ‘biz bu ülkede varız’ diyebilmek için çok çalıştık. Bugün hayal edilemeyecek yerlere ulaştık. Türkiye’yi seçkinlerin, beyazların, bir avuç mutlu azınlığın ülkesi olmaktan çıkardık. Bu ülkenin Romanların anavatanı olduğunu, Romanların da bu ülkenin ayrılmaz bir parçası olduğunu kabul ettirdik. İnşa ettiğimiz Türkiye, her türlü ayrımcılığın dışlandığı kapsayıcı bir Türkiye’dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu