Haber

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı: Halil Konakçı’ya sahip çıkın

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hakkında soruşturma başlattığı İstanbul’un Pendik ilçesindeki Uluçınar Mescidi’nin imamı Halil Konakçı’ya destek verdi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Oktay Saral şunları söyledi:

“Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerine sesleniyorum: Bazılarının ifadelerine şahit olarak söylemediği sözlerden dolayı inancına, vatanına ve bayrağına mest olan yüzde yüz yerli Muhterem Halil Konakçı Hoca’ya sahip çıkın. ağzı ve kalbi kötü olan insanları, inancı gibi sağlam bir duruş sergileyerek, “Bunu yapmakla Halil Konakçı hocalarımızı itham edeceksiniz. Bozacı’nın şahidi şıra, midesinden çıkanlara boyun eğmeyin ve bu ülkenin değerlerine asla boyun eğmeyin, aksi takdirde arkalarına geçemezsiniz. Halil Konakçı’nın her zaman yanındayız.”

Hatay’ın Türkiye’ye katılmasının ardından namazın yasaklandığını öne süren Konakçı, “Hatay’ın büyük çoğunluğu Arap. Orada Kürt ve Arap kardeşlerimiz var. Hala bu kadar. O zaman da öyleydi. 1938 yılına kadar Fransız işgali altında kaldı. Sınır içinde mi yoksa dışında mı kalınacağı tartışıldı. Ezan yasağı 1932’de geldi. Fransızlar, Hatay’daki Müslüman köylerinde ve camilerinde ezanı yasaklamadı. 1938 yılına kadar yine Fransız işgali altındaki Hatay’ın köylerinde ezan “Allahu Ekber” şeklinde okunuyordu. Hatay 1938’de Türk topraklarına katıldığında ilk iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransızların bu topraklarda yapmadığı zulmü yaptılar”. (HABER MERKEZİ)

haber-korkut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu